קרקירה - ביקורת הצגה

יום שבת, 10 בינואר 2015
"קרקירה" היא יצירה תיאטרלית, המבוססת על "הספר אשר לאמי" מאת הסופר היהודי-צרפתי אלבר כהן והיא מאופיינת בתצורה ייחודית ומעניינת: שילוב של הצגה תיאטרלית, בישול, במקביל, של מנות גורמה אתניות והגשתן לקהל הצופים. כל המופע מלווה בוידיאו ארט והתשלובת הכללית מעניקה לצופים חוויה של הצגה אפופה בניחוחות מהמטבח היהודי המסורתי, של בית אימא.

המדובר ביצירה בימתית משותפת לשמואל רפאל ורקפת לוי. את העיבוד לבמה, בימוי ועיצוב ערכה רקפת לוי. אלבר, סופר ידוע ודיפלומט, נקלע לליל משבר. בלילה הזה הוא מייחל לחזור לחיק אימו עליה השלום, יהודיה-ספרדייה, בשלנית למופת, מבינה וחומלת. הוא יבקש מאמו כפרה ומחילה,זיכרונותיו יתמזגו בזיכרונותיה, והמאמץ "לסגור מעגל" ולתקן את העבר האבוד, יפגישו את אלבר עם דמות של אם, שונה מאוד מזו שהכיר בעבר.

ההצגה בחלל העתיק והמשופץ של בית המידות ברחוב לילינבלום בתל אביב היא מעניינת ויוצאת דופן. היא מתקיימת בבנין שהוקם בשנת 1909 כאחד מבתיה הראשונים של אחוזת בית, בסגנון איטלקי עות'מאני. אשתקד שופץ הבניין על ידי האדריכל אורי גור כהופעה של אדריכלות אקולוגית אורגנית עכשווית. הבית מארח מפגשים ומופעים לשוחרי תרבות.

יפעת אהרוני מגלמת את לואיזה, האימא הבשלנית והיא מפגינה משחק דרמטי מעולה, שזור בתנועות מחול ושיר ויכולת משחקית משובחת. אלעד קונפינו מגלם את אלבר ומשחקו יפה מאוד, ראוי ומוצלח. נטשה מנטל, שחקנית מצוינת, בעלת ביצועי משחק נהדרים, מפגינה בנוסף למשחק משובח גם יכולות גסטרונומיות בתפקיד הסו-שף, המסייעת לשפית בהכנת הארוחות הנוסטלגיות והגשתן.

השפית והגסטרונומית הילה הלפרט הפליאה בהכנת מטעמים מהמטבח היהודי המסורתי, נוסח בלקן וספרד, עם טויסטים מיוחדים המשלבים טעמים מעודנים ופיקנטיים כאחד. הילה מבשלת ומכינה את הארוחה תוך כדי ההצגה, מאחורי השולחן הראשי המהווה נספח לבמה. הילה גם מתבלת את ההכנה בסיפורים אישיים על בישול ומתכונים ומפרטת את מרכיבי כל מנה.

הקהל מוזמן לטעום מן המנות הראשונות והעיקריות ובסיום, כולם נהנים ממנה אחרונה ועם כוס משקה חם. דניאל סלומון עיצב את המוזיקה ונמרוד גטר אחראי לצילום הוידיאו ארט המלווים את המופע. את הוידיאו ערכה מעיין מגדל.

הכותב הוא חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, עורך ראשי לשעבר סוכנות הידיעות עתים, חבר אגודת העיתונאים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים.

צילום- גדי דגון

רוצים לקבל את כל הכתבות והעדכונים של אתר כרטיסים ברשת באופן קבוע? לחצו כאן לדף הפייסבוק שלנו או לדף גוגל+ שלנו או לחצו כאן לאפשרויות אחרות.
  • תגובות לכתבה

0 comentários:

Item Reviewed: קרקירה - ביקורת הצגה Rating: 5 Reviewed By: -
  • תגובות לכתבה

0 comentários:

הוסף רשומת תגובה

Item Reviewed: קרקירה - ביקורת הצגה Rating: 5 Reviewed By: -
Scroll to Top