רובוטריקים 4 - ביקורת סרט

יום שישי, 27 ביוני 2014

רובוטריקים 4 - ביקורת סרטלמרות השם המפוצץ – "רובוטריקים 4: עידן ההכחדה" – שמעיד כאילו זהו סרט אפוקוליפטי, למעשה זה שם שיכול להתאים לכל הסרטים בסדרה: גם הפעם רובוטים (ואנשים) רעים מנסים להשתלט על כדור הארץ והרובוטריקים בעזרת כמה יחידי סגולה בשר ודם עוצרים את המתקפה. אין חדש תחת הסייברטרון. ולמה שיהיה?


מאת: רותם יפעת

נדרשו שלושה סרטים אבל בסוף הצליחו במשימה: לייצר קרבות של רובוטים ענקיים כך שבכלל נוכל להבין מי נגד מי. וזה העיקר ב"רובוטריקים 4": קרבות ומרדפים, כשנדמה שהפעם הם תופסים יותר מחצי מהסרט (את הצפייה הבאה אעביר עם שעון עצר ואחשב). כל מי שבא למשהו אחר – כנראה התבלבל. ייתכן ותשמעו טענות של כל מיני שמרנים שיאמרו שאין לסרט עלילה, אבל עלילה היא הפיקציה הכי גדולה של האנושות מאז אלוהים. מי צריך עלילה כשיש רובוט מעשן סיגרים מדובב על ידי ג'ון גודמן.

כמובן שגם הפעם מייקל ביי ביים את מסע הלונה פארק הזה, והוא מוכיח שהוא פשוט בליגה משל עצמו בכל הנוגע לבימוי או שמא בעצם יש לומר מלאכת הרכבת סצנות אקשן. אפשר לא לאהוב את הקולנע שמייקל ביי מייצג, ואף לסלוד מהעשייה הזו. ניתן לנהל דיון מעמיק על אסתטיקה ומוסר והאם הקולנוע מת או שמא הוא רק רק נולד מחדש בקולנוע מסוג זה. אבל כל דיון וכל אמירה כנגד מייקל ביי חייבת לצאת מנקודת מוצא אחת: הוא הטוב ביותר בתחומו. נקודה.

ביי, שבסרטו הקודם "רווח וכאב" כבר הוכיח שהוא מין רובוטריק בעצמו, שהופך מבמאי שעושה סרטי אקשן עם דמויות רדודות ואידיאליסטיות לבמאי שעושה פארודיה גרוטסקית על אותן קלישאות, חוזר לרובוטים שלו, ומיישם קצת ממה שהוא עשה ב"רווח וכאב". אפילו ניתן לזהות בו ביקורת כנגד החברה והממשל, בדומה ל"רווח וכאב". הבוטות שאפיינה את סרטי הרובוטריקים הקודמים אינה בולטת כבעבר ומחזירה את מייקל ביי לימיו המוקדמים יותר ("הפריצה לאלקטרז", "בחורים רעים"). בניגוד לסרטי רובוטריקים הקודמים, הדמויות האנושיות הרבה פחות קריקרטוריות (אם כי כמובן עדיין שטוחות וקלישאתיות להחריד) והיחסים בינם לבין הרובוטריקים מורכבים יותר.

הסרט הנוכחי הוא מעין חצי סיקוול-חצי ריבוט. מצד אחד הוא מתייחס לאירועים שהיו בשיקאגו בסרט הקודם, כשרוב הרובוטריקים התחלפו (אל חשש אופטימוס ובמבלבי עדיין פה) אבל בלי אף אחת מהדמויות האנושיות. את מקומו של שיאה לה-בוף תופס מארק וולברג שבמקום מתבגר נוירוטי ומבולבל הגיבור הפעם הוא אב חד הורי - קייד ייגר, ממציא של רובטים מוזרים שלא עובדים או סתם חסרי תועלת. גם הוא מעט מבולבל ונוירוטי (ומגונן יתר על המידה) אבל במידה. במקום חברה חתיכת על, יש לו בת תיכוניסטית חתיכת על (ניקולה פלץ) עם חבר שהוא גם חתיך על וגם נהג מירוצים (ג'ק ריינור).

בעקבות ההרס בשיקאגו הרובוטריקים הפכו להיות מבוקשים וניצודים אחד אחד ומשמשים כחומר בנייה לרובוטריקים שמייצר יצרן ג'ושוע ג'ויס (סטנלי טוצ'י). קייד חובב הגרוטאות אוסף משאית הרוסה, שמתגלה כאופטימוס פריים שנפצע לאחר התקלות עם סוכני ממשל. יחד הם אוספים את הרובוטריקים שהצליחו להשאר במסתור (ובכך גם לחשוף עוד כמה דמויות חדשות כדי למכור עוד מרצ'נדייז) ויוצאים לנקום באנשים שניסו לחסל אותם: יחידה סודית של הסי.איי.איי מחוזקת ברובוטים. מצד אחד לוקדאון – רובוטריק צייד ראשים שרוצה ללכוד את אופטימוס פריים (ויש לי הרגשה שעוד שנתיים, כש"רובוטריקים 5" ייצא נגלה גם את הסיבה לכך). מצד שני הרובוטים של ג'ושוע בהנהגת גלבטרון – שמגלם בתוכו את הזכרונות והתודעה של מגהטרון. אופטימוס לא נשאר פראייר ומתחזק עם הדינובוטס (רובוטים דינוזאורים  כאילו דה?!) לקרב סופי ברחובות שנחאי (בכל זאת המשקיע הסיני צריך לקבל את מה שהוא קנה).

כמובן שהעלילה מעט יותר מפותלת מזה, ולעיתים חסרת הגיון: לא ברור למה חלק מהדמויות עושות מה שהן עושות ולאן כל זה מוביל. אבל נראה שמתוך ה-165 מליון דולר שעלה הסרט, הרוב לא הלך לתסריטאים ואפילו לא לשחקנים (סטנלי גרמר שמגלם את ראש יחידת החיסול צפוי להופיע הקיץ ב"הבלתי נשכחים 3" – כוכב הוא כבר לא) אלא לאפקטים. בעיני החלטה טובה – למה להשקיע בעלילה כשהייחוד של הסרט הוא שיש לך רובוטים ענקיים שמשנים צורה ונלחמים? זה כמו שהאחים דארדן ישקיעו כסף באפקטים.

בגזרה האנושית, מארק וולנברג מציג גרסה מרוככת, מחושבת ובעיקר אנושית של התפקיד שלו ב"כאב ורווח". גם כאן הוא שואף להגשים את חלום האמריקאי ומעט דביל – אבל בעל כוונות טובות. סטנלי טוצ'י מספק אתנחתא קומית, כמו זו שסיפקו ג'ון מלקוביץ' וג'ון טורטורו בסרטים הקודמים. קלסי גרמר מציג את פרייזר גרסת סוכן הסי.איי.איי – וזה רע ומיותר כמו שזה נשמע. ג'ון גודמן הוא על תקן השחקן של האחים כהן שמייקל ביי גונב לסרטי רובוטריקים, ונראה שהוא נהנה מכל רגע. קן וונטבה מדובב רובוט סמוראי שבעיקר מעלה תהייה – איך רובוט נהפך לסמוראי?

למרות השם המפוצץ – "רובוטריקים 4: עידן ההכחדה" – שמעיד כאילו זהו סרט אפוקוליפטי, למעשה זה שם שיכול להתאים לכל הסרטים בסדרה: גם הפעם רובוטים (ואנשים) רעים מנסים להשתלט על כדור הארץ והרובוטריקים בעזרת כמה יחידי סגולה בשר ודם עוצרים את המתקפה. אין חדש תחת הסייברטרון. ולמה שיהיה?

פורסם באתר אידיבי CC-BY-SA

רוצים לקבל את כל הכתבות והעדכונים של אתר כרטיסים ברשת באופן קבוע? לחצו כאן לדף הפייסבוק שלנו או לדף גוגל+ שלנו או לחצו כאן לאפשרויות אחרות.
  • תגובות לכתבה

0 comentários:

Item Reviewed: רובוטריקים 4 - ביקורת סרט Rating: 5 Reviewed By: -
  • תגובות לכתבה

0 comentários:

הוסף רשומת תגובה

Item Reviewed: רובוטריקים 4 - ביקורת סרט Rating: 5 Reviewed By: -
Scroll to Top