על גוף ונפש - ביקורת סרט

יום חמישי, 28 בדצמבר 2017
מאת: יונתן דורון

סרט הדרמה ההונגרי "על גוף ונפש" מגיע לבתי קולנוע בארץ מגובה בזכייתו בפסטיבל ברלין השנה וכאחד מתשעת המועמדים הסופיים לסרט הזר באוסקר. הסרט אטי ומרגיש מעט ארוך אך מעניין בדרך כלל. חשוב לדעת שיש בו קטעים קשים לצפייה בבית מטבחיים של פרות, כולל חיתוך ראש עם הרבה דם (וזה לא נגמר שם), שאין להם ממש הצדקה מלבד אולי להציג אג'נדה של הבמאי כי זה לא מוסיף דבר לסיפור. בבסיס ישנו רעיון מקסים אך הוא מכוסה וחבוי בתוספת דברים אחרים שלא תורמים דבר מלבד אולי מעט אווירה.

הסיפור פשוט למדי. במרכז העלילה מנהל מבוגר, גרוש עם ילדה שמופיעה בקטע אחד, והקשר שלו עם עובדת חדשה במפעל. מפקחת קפדנית מגיעה כמחליפה למישהי שיצאה לחופשת לידה, והיא בין השאר מתייגת את הבשר על פי טיבו. כמו כן, יש בעל ואישה שעובדים במפעל, ועובד חדש שמתקבל למפעל וזה לא מוביל לשום דבר מלבד מעט הווי ברקע.

משום מקום מגיע מקרה של חקירה משטרתית במפעל. המקרה עצמו פחות מעניין או חשוב ממה שקורה בעקבות זאת: להראות את ההתנהלות מול השוטר החוקר הראשי ועם בואה של פסיכולוגית שעורכת ריאיונות עם כל העובדים. אז מתגלה הרעיון המקסים המדובר (שלא אדבר עליו פה), שהיה יכול להפוך לפרק של "אזור הדמדומים", "תיקים באפלה" או "מראה שחורה".

כמו הדמות הראשית הנשית מעניינת ואישיותה השונה מהרגיל היא בסיס לכמה רגעים קומיים. כמוה, התנהלות של הסרט זהירה, אטית, מעט מעוכבת ומוגבלת. יש פה כמעט שעתיים עם מרכיבים שלא לגמרי מתחברים, רעיון מצוין, שחקנים טובים, הרגשה קלה של החמצה מאי מיצוי הרעיון, תוספות מיותרות ושיר נהדר שעושים בו שימוש לקראת הסוף, ומופיע גם בסיכום השנה שלי.

זהו סרט אמנותי טיפוסי שזוכה בפסטיבלים וישעמם או יקומם את רוב הקהל. יש בו דברים יפים, כאמור, אבל חבל שלא התמקדו ביחסים בין שתי הדמויות הראשיות.

פורסם באתר אידיבי CC


רוצים לקבל את כל הכתבות והעדכונים של אתר כרטיסים ברשת באופן קבוע? לחצו כאן לדף הפייסבוק שלנו או לדף גוגל+ שלנו או לחצו כאן לאפשרויות אחרות.
  • תגובות לכתבה

0 comentários:

Item Reviewed: על גוף ונפש - ביקורת סרט Rating: 5 Reviewed By: -
  • תגובות לכתבה

0 comentários:

הוסף רשומת תגובה

Item Reviewed: על גוף ונפש - ביקורת סרט Rating: 5 Reviewed By: -
Scroll to Top