מפוצלים - ביקורת סרט

יום ראשון, 20 באפריל 2014

מאת: יונתן דורון

"מפוצלים" הוא סרט עם הקדמה ארוכה מדי ומיותרת ברובה, לא מספיק קטעי פעולה, נטול הפתעות קטנות או גדולות (כולל הקריינות הצפויה בהתחלה ובסוף)- והוא פשוט לא מעניין במיוחד. אפילו קייט וינסלט בתפקיד קטן לא מצליחה לרומם אותו. מזל שיש שחקנית ראשית מוצלחת מאוד.

בעקבות ההצלחה של טרילוגיית הספרים שהחלה עם "נערה עם קעקוע דרקון" החלו חנויות הספרים בכל העולם להיות מוצפות בספרי מתח של כותבים סקנדינבים. ההצלחה של טרילוגיית ספרי "משחקי הרעב" הביאה לגל ספרים -ובעקבותיהם, כמובן, סרטים- של ספרים המיועדים בעיקר לבני נוער (באנגלית: YA- Young Adults) שבהם מתואר עולם אחר , עם דמות ראשית של נער/נערה. ב"מפוצלים", כמו ב"משחקי הרעב" מדובר בנערה יוצאת דופן ובוגרת.

האנשים שנותרו בעולם אחרי המלחמה שהחריבה את העולם מחולקים לחמישה פלגים בעיר שיקגו. בני 16 עוברים בדיקה כדי לדעת לאיזה פלג הם מתאימים, אם לזה של הוריהם שבו הם גדלו או פלג אחר. הם יכולים לבחור -בטקס ארוך ומשעמם ורב משתתפים- בפלג אחר, אך אם יימצאו לא מתאימים לא יוכלו לחזור לבתי הוריהם והפלג שלהם אלא יצטרכו לעבור לגור ברחוב (למה? ככה). ישנם כאלו שבבדיקה לא מתקבלת תשובה חד משמעית, כלומר: הם מתאימים לכל הפלגים. אלו נקראים "מפוצלים", וכזאת היא ביאטריס (שיילין וודלי), שברגע שהיא בוחרת את הפלג שהיא רוצה גם משנה את שמה לטריס (שם כל כך מיוחד!).

בפלג אמיצי הלב אנשים שאוהבים לרוץ ולטפס על דברים. במה שנדמה כרוב הסרט, שאורכו שעתיים ו-18 דקות, הם מתאמנים. בשביל מה הם מתאמנים? למה כל כך הרבה זמן? יש דברים שלו היו מורידים לא הייתי מרגיש בחסרונם. לא קראתי את הספר אך לכל אורך הסרט הרגשתי שמדובר בעיבוד נאמן מדי לספר שעליו הוא מבוסס. ההקדמה נמשכת יותר מחצי הסרט. לו היה מדובר בתסריט מקורי אין ספק שהיו מגיעים לעניין הרבה יותר מהר. מציגים לנו המון רקע והכנות אך העלילה נכנסת באיחור רב מדי.

עם קטעי הפעולה הספורים שהם בסדר, לא יותר, ודיאלוגים לא יותר מסבירים, נותר לקבל נחמה מהליהוק של וודלי (הבת הבכורה ב"היורשים" עם ג'ורג' קלוני)  שהיא נהדרת, הרבה יותר מהסרט, ושל תיאו ג'יימס היפיוף (עוד ייבוא בריטי, השראת ליהוק שקיבלו גם מ"דמדומים").

פורסם באתר אידיבי cc-by-sa  

רוצים לקבל את כל הכתבות והעדכונים של אתר כרטיסים ברשת באופן קבוע? לחצו כאן לדף הפייסבוק שלנו או לדף גוגל+ שלנו או לחצו כאן לאפשרויות אחרות.
  • תגובות לכתבה

0 comentários:

Item Reviewed: מפוצלים - ביקורת סרט Rating: 5 Reviewed By: -
  • תגובות לכתבה

0 comentários:

הוסף רשומת תגובה

Item Reviewed: מפוצלים - ביקורת סרט Rating: 5 Reviewed By: -
Scroll to Top