תערוכה ייחודית לאוסף נולים וגלגלי טוויה עתיקים

יום שלישי, 17 בספטמבר 2013
במסגרת התערוכה יוצגו פריטים נדירים ביניהם נול כבן 100 שנים, נול אנגלי מתחילת המאה ה-20, נול ישראלי משנות ה-50 שנבנה על ידי גולדברג בנחלת שבעה בירושלים, נול של האמנית אילנה רווק והאמנית חיה מאירוביץ ועוד.
 
לראשונה תפתח, תערוכה אשר תוקדש כולה לאוסף נולים וגלגלי טוויה עתיקים כסמל תרבותי. במסגרת התערוכה, שתתקיים במפעל "אחים עיני", יוצגו פריטים נדירים, ביניהם, נול ישראלי משנות ה-50 שנבנה על ידי גולדברג בנחלת שבעה בירושלים, נול כבן 100 שנים, נול אנגלי מתחילת המאה ה-20, נול של האמנית אילנה רווק והאמנית חיה מאירוביץ ועוד. התערוכה מהווה ירית הפתיחה לפועלם של חברת "אחים עיני" לקידום יום האריגה הבינלאומי במטרה להעלות את המודעות של הציבור לחשיבות השימור העשייה המסורתית. הרעיון נולד מתוך חזון של מנכ"ל החברה, ארז עיני, לשמר את עבודת יד. דווקא בעידן תעשייתי בו יוצרים במהירות ולפי אותה התבנית, יש חשיבות רבה לשמור על עבודת יד מאחר ובאמצעותה מחיים, יוצרים ומעשירים את המארג התרבותי של החברה. 
 
האריגה הינה אמנות טקסטיל ומלאכת יד, שבה הופכים חוטים או סיבים לכדי יריעת בד על ידי יצירת דוגמת שתי-וערב, באמצעות נול אריגה. זוהי אחת מהמלאכות העתיקות והקדומות ביותר ששימשה לשם הכנת שטיחים, אריגי לבוש ועוד. הנול הינו המכשיר הבנוי ממסגרת עץ עליו שוזרים את החוטים באמצעות טווית צמר בגלגל טוויה. לאריגה משמשים חומרים שונים: כותנה, פשתן, משי, צמר, ניילון ועוד. קיימות עדויות לנולים פרימיטיביים שהיו בשימוש עוד בתקופה הפרה-היסטורית. כיום מרבית הבדים נארגים על ידי נולי ג'אקרד, שנשלטים על ידי המחשב. עם זאת, בארצות מתפתחות, כגון נפאל והודו, עדיין עושים שימוש נרחב בנול ידני.
 
מנכ"ל חברת 'אחים עיני', ארז עיני: "אנחנו רואים חשיבות עליונה בהעלאת המודעות לאריגה והעברת הידע אותו צברנו במשך שלוש דורות על תחום זה. חשוב שהדור הצעיר אשר לא הספיק להיחשף והדור שהספיקו לשכוח, יזכרו ויכירו את עולם האריגה מאחר והוא מהווה חלק חשוב מההיסטוריה והתרבות. מאז הקמת החברה, על ידי אבי, מנשה עיני, לפני 63 שנים, חרטנו על דגלנו לחנך את הדורות להעריך את עולם האריגה מתוך רצון לשמור על העושר התרבותי, הרי מאחורי כל חוט מסתתר סיפור והיסטוריה אישית ולאומית". 
 
פתיחת תערוכה:

יום ראשון 01.09.2013
נעילה: יום שלישי 15.10.2013
שעות פעילות: 09:00-16:00 לא עובדים בחול המועד סוכות
כתובת: הצורפים 4, אזור תעשייה צפוני לוד
טלפון לבירורים: 052-5251254

רוצים לקבל את כל הכתבות והעדכונים של אתר כרטיסים ברשת באופן קבוע? לחצו כאן לדף הפייסבוק שלנו או לחצו כאן לאפשרויות אחרות.
  • תגובות לכתבה

0 comentários:

Item Reviewed: תערוכה ייחודית לאוסף נולים וגלגלי טוויה עתיקים Rating: 5 Reviewed By: -
  • תגובות לכתבה

0 comentários:

הוסף רשומת תגובה

Item Reviewed: תערוכה ייחודית לאוסף נולים וגלגלי טוויה עתיקים Rating: 5 Reviewed By: -
Scroll to Top