תערוכה חדשה בג'ינא - חורחלינה פלורס

יום שלישי, 25 בדצמבר 2012
תערוכת יחיד ראשונה לאמנית הארגנטינאית הנודעת חורחלינה פלורס, שנפטרה לאחרונה בגיל 85. 

בתערוכה: 'חורחלינה פלורס: פעימות של עיר', שתיפתח בגלריה ג'ינא לאמנות נאיבית בינלאומית, ביום ה', 3 בינואר 2013, (ללא אירוע פתיחה) ותימשך עד יום ו', 15 בפברואר 2013, יוצגו עבודותיה של חורחלינה פלורס, שהובאו ארצה במיוחד לתערוכה זו.

חורחלינה פלורס נולדה בשנת 1927 בארגנטינה, בעיר רפאלה, שבמחוז אנטרה ריוס. כשהגיעה בשנת 1968 לבואנוס איירס, כדי לעבוד בתיאטרון העירוני סן מרטין, כמעצבת ראשית, החלה להתמקד בציוריה בנופים ובמראות המיוחדים שניגלו לה בעיר השוקקת חיים.

קבוצת הציורים המוצגים בתערוכה מתמקדים בחיי היומיום של בואנוס איירס, ברחובותיה ובנמלה. חורחלינה מציירת את העיר, אותה אימצה כבר כאישה בוגרת, עם הרבה רוך ואמפתיה. ניסיונה כמעצבת תיאטרון מעניק לה השראה לציוריה והיא יוצרת קומפוזיציות המשחזרות על הבד סצנות של תיאטרון חי. בעבודותיה נראות דמויות בתלבושות תיאטרליות, בין אם בחתונת ענק בכנסייה גותית, או בין אם בקוקטייל קבלת פנים מפוארת, על סט של סרט, או בפתיחה של גלריה לאמנות.

נטייתה לבימוי של הסצנה  הויזואלית באה לידי לביטוי גם בפלטת הצבעים הרומנטית והדמיונית בה היא משתמשת ביצירותיה: שמיים כתומים, רחובות סגולים, וגווני פסטל, באמצעותם היא מיטיבה להעביר את האווירה החמה והתוססת של בואנוס איירס. ביטוי נוסף לראייתה של חורחלינה את העולם כבמה ניתן לראות בציורים רבים שלה הממוסגרים בעץ, שעליו היא ציירה. במקרים מסוימים, המסגרת מעוטרת בוילון תחרה עדין המורם לצדדים כמו מסך בתיאטרון.

במקרים אחרים, המסגרת מצוירת כהמשך לציור עצמו ובכך הסצנה גולשת מעבר לגבולות הציור. כתוצאה מכך, הן הציור והן הסצנה המצוירת מתפקדים כמראה האחד כלפי השני: העולם הוא במה ומה שעל הבמה הוא חלק מהעולם.

ניתן להבחין בהרבה אלמנטים של סגנון הבארוק בעבודותיה של חורחלינה, אבל ללא הדרמה או המטען הבארוקי. עבודותיה יוצרות שילוב מרתק המורכב מזיכרונות וחוויות שחוותה, לצד מראות אידיליים שיצרה מכוח דמיונה. הנוסטלגיה המשתקפת מעבודותיה היא בטוחה ושלווה. הרגישות והסגנון האידילי שבהם חורחלינה מתארת את חיי היומיום מעניקים לעבודותיה יופי וערך אוניברסאליים.

ניתן למצוא את ציוריה של חורחלינה באוספים ציבוריים חשובים כגון: המוזיאון לאמנות נאיבית, בצרפת, המוזיאון לאמנות נאיבית בספרד, המוזיאון לאמנות נאיבית בריו דה ז'ניירו, ברזיל והמכון לאמנויות במישיגן, ארה"ב.

לפני מספר חודשים הלכה לעולמה ציירת חשובה זו, שהותירה עם לכתה מורשת אמנותית מפוארת. גלריה ג'ינא לאמנות נאיבית בינלאומית גאה על הזכות שניתנה לה להציג את עבודותיה של חורחלינה פלורס לקהל הישראלי.  

התערוכה 'חורחלינה פלורס: פעימות של עיר', תוצג בגלריה ג'ינא לאמנות נאיבית בינלאומית, רח' דיזנגוף 255 , תל אביב, טלפון: 03-5444150,  בין התאריכים: 15.2.2013  -  3.1.2013

 שעות פתיחה:
שני – חמישי :  21:00  - 12:00
שישי וערבי חג: 14:00 - 10:00
  • תגובות לכתבה

0 comentários:

Item Reviewed: תערוכה חדשה בג'ינא - חורחלינה פלורס Rating: 5 Reviewed By: -
  • תגובות לכתבה

0 comentários:

הוסף רשומת תגובה

Item Reviewed: תערוכה חדשה בג'ינא - חורחלינה פלורס Rating: 5 Reviewed By: -
Scroll to Top