"השורד": בית צבי - ביקורת הצגה

יום חמישי, 5 במאי 2016
   
"השורד" העולה על במת בית צבי ברמת גן, מאיר זווית נוספת המאירה את זוועות השואה. מדובר במחזה המבוסס על סיפור אמיתי אודות חבורת נערים בגטו וורשה שנהגו להבריח מוצרי מזון לתושבים המורעבים תוך גילוי אומץ ותושייה רבה.

ג'ק אייזנר שרד את השואה והעלה בספר את הסיפור הלא ייאמן אודות קומץ קטן של ילדים שנהגו לחצות את הגטו , להבריח מזון וגם נשק ולחזור אל הגטו, לעיתים תוך שימוש בארונות קבורה וניצול הלוויות, כדי לספק מזון ליהודים. ג'ק הצליח לעבור את כל מוראות השואה , התאהב באחת הנערות שהתחזתה לנוצרייה, אך לאחר השחרור היא מתה בזרועותיו לאחר מחלה . ג'ק היה מעורב בפעילויות הגנה רבות בשואה וגם לאחריה, במצוד אחר פושעים נאצים. ספרו אוד מוצל לאש, שימש בסיס למחזה שכתבה סוזן נאנוס, הניצול או השורד (הוצג בתיאטרון העירוני חיפה, באילת, בבתי ספר למשחק).

אלון אופיר ביים את ההצגה הקולחת, המרגשת והמותחת, המסתיימת בעצם במות חברי חבורת המבריחים הצעירה, בעוד יאצק (הוא ג'ק) נותר כדי לספר לעולם את סיפורה. רועי מלכה מגלם את יאצק מנהיג החבורה במשחק משכנע , נוקב ומוצלח מאוד. גל שדה מגלמת את הלינה, אהובתו של יאצק, ומשחקה הוא מקסים, שובה לב ומעולה.

חן גור-אלי מגלמת את הסבתא ואת הרוזנת ומצליחה לגלם תפקידים משובחים בצורה מקצועית ומרגשת. במיוחד היא מעוררת את הלחלוחית בעיניים ברגעי השבר של הנשים הללו. טירל יגוני היא זלטקה, אימן של יאצק ואחותו ומשחקה משובח. מיכל פרדקין מגלמת את הלה אחותו של יאצק, המצטרפת לחבורה ומשחקה משכנע וטוב מאוד. רשף ספר מעולה ומוצלח מאוד כלוטק, בן משפחה מיוחסת שעתה ירדה מנכסיה והשומר על שביב של לבוש מוקפד.

סנדרו זילדמן, יניב בספורד, ראובן עמנואל סמל וויקטור סבג, מגלמים תפקידיהם באורח יפה מאוד. נאוה סמל אחראית לתרגום המשובח. דפנה פרץ עיצבה את התלבושות הנאותות והתפאורה, המדמה גושי בנינים בגטו וערימת ארגזים המדמה גם קברים וגם ארגזי מטען. אורי רובינשטיין עיצב את התאורה הראויה. מיכאל גוטליב אחראי למוזיקה המקורית היפה.

בסיום המחזה מסביר יאצק, כי השליחות שלו כשורד, להמשיך את סיפורם של החבורה, כדי שלעולם לא יהיו חסרי זהות ופנים.


הכותב הוא חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, לשעבר עורך ראשי סוכנות הידיעות עתים, חבר אגודת העיתונאים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים.

צלם – יוסי צבקר

רוצים לקבל את כל הכתבות והעדכונים של אתר כרטיסים ברשת באופן קבוע? לחצו כאן לדף הפייסבוק שלנו או לדף גוגל+ שלנו או לחצו כאן לאפשרויות אחרות.
  • תגובות לכתבה

0 comentários:

Item Reviewed: "השורד": בית צבי - ביקורת הצגה Rating: 5 Reviewed By: -
  • תגובות לכתבה

0 comentários:

הוסף רשומת תגובה

Item Reviewed: "השורד": בית צבי - ביקורת הצגה Rating: 5 Reviewed By: -
Scroll to Top