אדיפוס הבימה - ביקורת

יום שני, 2 במרץ 2015

"אדיפוס", הקלאסיקה של סופוקלס ואחת ההצגות הנודעות בתבל, הפכה לאירוע טיפולי בבית חולים לחולי נפש והזרימה דם חדש להצגה שהיא ייחודית, מענגת ובהחלט חוויה תיאטרלית. ביקורת.

מאת: חיים נוי


 
המחזה הקלאסי של סופוקלס הפך בבימויו ובעיבוד של חנן שניר למעין הצגה בתוך הצגה, כאשר צוות רופאים פסיכיאטרים מעבירים טיפול רפואי חדשני שבו הם מגלמים את משתתפי המחזה ואילו החולה הוא אדיפוס המלך שאותו הם מבקשים לחשוף כרוצח . התוצאה היא משחק מבריק ומרשים כאשר הקהל צופה במתרחש במחלקה בבית חולים, ובסיום עבודת הרופאים - הם עוסקים בחיי היום יום שלהם.

סופוקלס כתב את אדיפוס המלך על בסיס אגדה עתיקת יומין, אודות אוידיפוס (כך הוגים את השם ביוונית) שרצח את אביו ושכב עם אימו. מדובר בנבואה מסתורית החוזה את רצח האב ועל מגיפה קטלנית שאדיפוס חוקר את סיבותיה והיא נובעת בשל רצח המלך הקודם.

חנן שניר להטט עם להקת השחקנים המשובחת והעתיק את המחזה אל בין כתליו של בית חולים פסיכיאטרי.  הקהל מגיע לאולם שבו מצויה מלתחת הרופאים ומולם ישנו שולחן ישיבות ובו מתכנסים הרופאים להצגת המקרה ולהתוויית טיפול, שלא כולם תמימי דעים איתו. הרופאים מתלבשים בבגדים הלקוחים מן ההצגה ומגלמים תפקידים בהתאם לרוח המחזה. הפציינט הוא חולה, כנראה סכיזופרן, המכונה אדיפוס ובו הם מטפלים באמצעות עלילת המחזה וכדי להוציא ממנו וידוי על המאורעות עקובי הדם שבו היה מעורב, כנראה כדרך טיפולית מסוימת. אלכס קרול מגלם את אדיפוס והוא מפיק משחק משובח ונהדר. לכל אורך ההצגה הוא מצליח להוביל תפקיד מהפנט ומשכנע.

ייבגניה דודינה מגלמת את יוקסטה ומשחקה עצמתי ומרגש. גיל פרנק מגלם את קראון ומשחקו נפלא ומוצלח. דבורה קידר הוותיקה מגלמת את טירסיאס בעל האוב והיא מדגימה מהו משחק כליל שלמות ומופלא. דב רייזר מגלם את ריזורוס והשליח ומשחקו מעורר התפעלות. הוא מצליח להיות אמין ומשכנע ומשחקו מצוין.

ג'אסן עבאס מעולה בתפקיד אבדוס והרועה. מיכאל כורש כמיקולס ושליח שלישי מגיש משחק משובח. אהרון אלמוג מגלם בהצלחה את אלקוס והשליח השני ומשחקו מעולה. התרגום של שמעון בוזגלו עכשווי וקולח. עיצוב התפאורה הנפלא והפונקציונאלי הוא של רוני תורן. פולינה אדמוב אחראית לתלבושות הנאותות. יוסי בן נון אחראי למוזיקה המוצלחת. פליס רוס עיצבה תאורה ראויה.

הכותב הוא חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות IPA, עורך ראשי לשעבר סוכנות הידיעות עתים, חבר אגודת העיתונאים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים.

צילום – ז'ראר אלון

רוצים לקבל את כל הכתבות והעדכונים של אתר כרטיסים ברשת באופן קבוע? לחצו כאן לדף הפייסבוק שלנו או לדף גוגל+ שלנו או לחצו כאן לאפשרויות אחרות.
  • תגובות לכתבה

0 comentários:

Item Reviewed: אדיפוס הבימה - ביקורת Rating: 5 Reviewed By: -
  • תגובות לכתבה

0 comentários:

הוסף רשומת תגובה

Item Reviewed: אדיפוס הבימה - ביקורת Rating: 5 Reviewed By: -
Scroll to Top