300 שנה לבאך בפסטיבל פליציה בלומנטל - ביקורת קונצרט

יום שבת, 12 באפריל 2014

מאת ששת

קרל פיליפ עמנואל באך בנו השני של יוהן סבסטיאן באך היא אחד מהמלחינים המוכשרים באירופה ומבאי בית המלוכה של נסיך הכתר בפרוסיה, ק.פ.ע באך לא רק שהתמחה בנגינת צ'מבלו אלא היה פורץ דרך במוסיקה הקלאסית שהתפתחה בסיום תקופת הבארוק, מוצרט אמר עליו " הוא האב ואנחנו הילדים".

פסטיבל פליציה בלומנטל מאפשר לנו להכיר את המוסיקה של המלחין הדגול שלא מרבים להשמיעו בבתי הקונצרטים שלנו בארץ. הקונצרט שציין 300 שנה להולדתו הציג את המוסיקה שלו ואת הבולטים שביצירותיו, הסינפוניה, הקונצ'רטו, האורטוריה הדתית  והקנטטה החילונית.

בערב זה זכינו לשמוע ארבעה ביצועים של הזמרת קלייר מגנאג'י (סופרן), באריות מתוך היצירות החשובות שלו. קלייר מגנאג'י בוגרת האקדמיה למוסיקה בתל אביב הופיע באופרה הישראלית ובאופרות בעולם, מופיעה בקביעות בכמה מבתי הקונצרטים באירופה  כולל באסטוניה והופיעה לאחרונה בפסטיבל טאלין במתחם התחנה לצידו של אנדראס מסטונן. גם השתתפה לאחרונה בליטורגית "שלמה" של הנדל, והיא בהחלט זמרת שמתאימה ושרה מוסיקה ליטורגית, להבנתי את המוסיקה של  ק.פ.ע באך היא שרה בקונצרט זה לראשונה. קלייר שרה בגרמנית והקלטור שלה היה מדהים , יכולות  נדירות.

קלייר מגנאג'י, נולדה בישראל והיא בוגרת האקדמיה למוסיקה בתל-אביב. היא המשיכה את לימודיה בבוסטון ובניו-יורק. זכתה לשבחים נלהבים מהמגזין היוקרתי American Record Guide  על הופעת הבכורה שלה בתפקיד טוליה באופרה נצחונה של קמילה (בונונצ'יני) בבוסטון. מאז הופיעה בתפקידים האש/הנסיכה בנער והכשפים (רוול) בקיימברידג', הנכדה בצחוק של עכברוש (א. שריף) עם התזמורת הקאמרית הישראלית וצרלינה בדון ג'ובני (מוצרט) עם התזמורת הסימפונית החדשה חיפה. בקונצרטים שרה עם מיטב התזמורות הישראליות, בין היתר במשיח ודיקסיט דומינוס של הנדל, המיסה הגדולה בדו-מינור של מוצרט, הסימפוניה הרביעית של מהלר ורקוויאם גרמני מאת ברהמס.

בקיץ 2005 השתתפה באקדמיה האירופית לזמרים צעירים של פסטיבל אקס-אן-פרובנס, שם הופיעה ברסיטלים  שהוקלטו לערוץ הצרפתי .ARTE  הופיעה בפסטיבל ישראל, פסטיבל פליציה בלומנטל עם הקמראטה ירושלים, פסטיבל Lo Gai Saber עם אנסמבל בוסטון קמראטה ועוד. זוכת מלגות קרן התרבות אמריקה-ישראל משנת 2005, המכון הישראלי לאמנות הזמרה, וקונסרבטוריון ניו-אינגלנד בבוסטון. באופרה הישראלית הופיעה בתפקיד דספינה בכך עושות כולן (מוצרט), רועת צאן בארמיד (גלוק) והנזירה אוספת התרומות בנזירה אנג'ליקה (פוצ'יני(. (מתוך עמוד האופרה הישראלית) התקבלה לתחרות הזמרה היוקרתית "זמר העולם"  בקרדיף בחודש יוני 2009.

המנצח בקונצרט זה היה מייקל אלכסנדר ווילנס המנהל המוזיקלי של האקדמיה של קלן, הוא בוגר ביה"ס ג'ולייארד שבניו-יורק, שם השלים שני תארים ולמד ניצוח אצל ג'ון נלסון. עוד למד אצל ז'אק-לואי מונו, הרולד פרברמן ואצל לאונרד ברנשטיין בטנגלווד.

ניסיונו הרב של ווילנס מעניק לו רקע רחב והיכרות מעמיקה של סגנונות מוסיקה שונים מתקופת הבארוק דרך הקלאסי והרומנטי ועד למוזיקה העכשווית, לרבות הג'אז והפופ. כאן הקונצרט הוא התנהג על הבמה בחינניות מיוחדת שהעלתה על פני לא פעם חיוך.

התזמורת היא האקדמיה של קלן אשר הינה אנסמבל ייחודי היושב בקלן ומתמחה בביצוע יצירות מן המאה ה- 17 ועד המאה ה- 21 הן על כלים תקופתיים והן על כלים מודרניים, ומארח סולנים ידועים מכל העולם. על הצ'מבלו ניגן ישראלי אבינועם שלו.

התוכניות של האנסמבל נבנות מתוך מחקר והתאמה מקסימלית לדרישות המלחינים על פי מה שמופיע ביצירותיהם. אנסמבל האקדמיה של קלן זכה לשבחי הביקורת על ביצועים יוצאי דופן בגרמניה, אוסטריה, צרפת, ספרד, הולנד, איטליה, בלגיה ועוד. אסטוניה ואיסלנד.  התזמורת מבוססת כלי מיתר, עוגב, מקלדת או צ'מבלו. ההרכב כאן היה קטן מגודלה הרגיל אולם הביצועים היו יפים,

הקונצרט כלל:

סינפוניה במי מינור וו.ק 178 הץ653

"הרימו קולכם מצהלות השמחה" מתוך הפסיון

אריה מתוך האורטוריה " עלו מקהלות שמחה"

קנטטה "אתה שמחת האלים" – " אביב"

אריה מתוך האורטוריה " ישראל במדבר"

קונצ'רטו ברה מינור לצ'מבלו ותזמורת  Wq23 H 472

סימפוניה למיתרים בסי במול מז'ור Wq 182 No 2 H 658

לגבי השירה שוב עלי לציין השיירה העצומה הקלטור הענק של קלייר פשוט פנטסטי

הקונצ'רטו, בביצוע של אבינועם שלו על הצ'מבלו העתיק מחזיר אותנו לחצרות המלוכה, הפרק השני היה כבד ואיטי תוך הדגשת הצ'מבלו, הפרק השלישי נמרץ וקצבי, מעולה

הסימפוניה (שני פרקים) החלק הראשון שיא החינניות של המנצח, פתיחה פרסטו מהיר.

בחלק השני בלט הקונטרבס והסיום היה התעוררות מהירה ומענגת

בראבו

פורסם באתר "הקדירה של ששת"רוצים לקבל את כל הכתבות והעדכונים של אתר כרטיסים ברשת באופן קבוע? לחצו כאן לדף הפייסבוק שלנו או לדף גוגל+ שלנו או לחצו כאן לאפשרויות אחרות.
  • תגובות לכתבה

0 comentários:

Item Reviewed: 300 שנה לבאך בפסטיבל פליציה בלומנטל - ביקורת קונצרט Rating: 5 Reviewed By: -
  • תגובות לכתבה

0 comentários:

הוסף רשומת תגובה

Item Reviewed: 300 שנה לבאך בפסטיבל פליציה בלומנטל - ביקורת קונצרט Rating: 5 Reviewed By: -
Scroll to Top