"אחים בדם": מחזמר מטלטל ועוצמתי

יום שלישי, 18 בפברואר 2014

אין ספק כי ההפקה הנוכחית של "אחים בדם" היא מקצועית ומרגשת מאוד. זו חוויה תיאטרלית ומוצלחת במיוחד, מחזמר מטלטל ועוצמתי וייתכן שזו אחת ההפקות הטובות ביותר של המחזמר הזה.

מאת חיים נוי

המחזמר "אחים בדם" מאת ווילי ראסל בהפקה החדשה של בית צבי ברמת גן הוא חוויה תיאטרלית, מרגשת ומשובחת.  ההפקה המרהיבה עם להקת שחקנים מוכשרת היא מעניינת, קולחת ואחת המשובחות שהופקו. המיוזיקל הצנוע הזה מוצג כבר מעל 30 שנה ברציפות ברחבי העולם בהצלחה רבה וגם בישראל הועלה בעבר ומספר פעמים בהפקות משובחות בבית ליסין ובבית צבי.

המחזה עוקב אחרי מיקי ואדי, זוג תאומים שהופרדו בלידתם. בעקבות מצוקתה הכלכלית של האם, גברת ג'ונסטון, היא נאלצת למסור את אחד מתאומיה לגברת ליונס, שבביתה היא עובדת כעוזרת. מיקי ג'ונסטון  ואדוארד ליונס גדלים באותו איזור מבלי לדעת זה על זה. כאשר הם נפגשים, הם הופכים לאחים בדם, למרות השוני הרב ביניהם, ומתאהבים באותה נערה– לינדה. בהתבגרותם, מיקי נושא את לינדה לאישה, מידרדר לעולם הפשע ונכנס לכלא. אדוארד הוא גבר מצליח, בוגר אוניברסיטה, חבר במועצת העיר. ביום שבו הם מגלים שהם אחים, מתממשת הנבואה האומרת שתאומים שהופרדו בלידתם, ימצאו את מותם ביום שבו תתגלה להם האמת.

וילי ראסל התבסס בכתיבת המחזה באופן מאוד רופף על הנובלה משנת 1844 "האחים קורסיקאן" של אלכסנדר דיומא. תחילה הוא כתב את המחזה ללא שירים ואחר כך עיבד אותו למחזמר. ווילי ראסל הוא אחד המחזאים החשובים ביותר באנגליה. בין מחזותיו המצליחים: "לחנך את ריטה" ו"שירלי ולנטיין" – שניהם זכו  בפרס האוליביה לקומדיה הטובה ביותר, המחזמר "אחים בדם" שזכה בפרס האוליביה למחזמר הטוב ביותר.


שיר הסיום הידוע של המחזמר, "לא יכול להיות", עמד בשעתו בראש מצעד הפזמונים באנגליה. התרגום המקורי של אהוד מנור נותר עכשווי ומדויק. אבישי בן גל ביים את המחזמר בהצלחה רבה והצליח ללהטט עם להקת השחקנים הצעירה והעלה המופע קולח ומרגש, מפעים ומרהיב. המחזמר הוא חוויה תיאטרלית וגם קהל שצפה בו בעבר ומכיר את תוכנו, לא נותר אדיש ולחלוחית נקווית בעיניו בסצנת הסיום המרטיטה. מיטל דמארי אחראית לתנועה ולקצב היפים.

נדב זילברמן ויואב מילשטיין מגלמים את האחים. נדב הוא פוחז ונטול עכבות בעוד יואב מגלם את הנער שגדל במשפחה בעלת יכולת רבה יותר ושפתו עשירה וגינוניו מהוקצעים. נדב הוא נהדר, חיית במה, מוכשר ביותר. יואב מילשטיין הוא מוצלח ומשובח. הוא מגלם את הדמות בצורה אמינה וכובשת.

מירית פרג'ון המצוינת מעצבת דמות מרגשת. זהו אולי התפקיד העוצמתי ביותר במחזות זמר ומירית מצליחה להעמיד משחק משובח, יכולת שירה נהדרת וכישרון נפלא. נועה גודל מגלמת את המספרת. בעבר גולם התפקיד בידי זמרים בעלי קול בס בריטון רועמים . נועה הסופרנו היא נעימה והופעתה היא מיוחדת ונוקבת. נועה מופיעה לאורך העלילה כמין משולח המתווה את הדרך ומגלה לצופים את האמור להתרחש.

עדי אברהמי גונבת לפרקים את ההצגה ומגלמת את לינדה, הנערה שבה מתאהבים האחים. עדי מצליחה להיות דמות נעימה ומרגשת וכובשת במשחקה. יש לה יכולת מצוינת של גילום הדמות וקטע השירה שלה הוא מצוין ומבליט גם את סגולותיה כזמרת משובחת. אייר שטיימן היא גברת ליונס האישה שמגדלת בחשאי את אחד האחים. אייר מגישה דמות מרגשת במיוחד, כובשת במשחקה ובקולה והסצנה של הפגישה בינה לבין האימא הביולוגית הוא מצוין. אייר היא שחקנית טובה ביותר. יקיר שוקרון, מגלם את סמי, אחיו העבריין של מיקי. יקיר הוא שחקן מוכשר ומוצלח.

נתנאל בסיל כמר ליונס הוא שחקן מהוקצע ומצוין. בסצנת מכתבי הפיטורין הוא מגיש משחק ושירה מוצלחים במיוחד. כמו כן יש לציין את מוטי חובה המעולה כשוטר, מחנכת ומעקל. זוהר בדש המשובח כחלבן וכרטיסן, רז אפשטיין ושירן חן המקסימות, ועוד להקת שחקנים מצוינת. התפאורה של שני קאין היא מדהימה ויפה. חילופי התמונות מתבצעים על ידי מסילות נעות והאווירה היא של אנגליה , עם סמליה המובהקים, סגנון הבתים.

דנה ברלינר-קרן עיצבה את התלבושות היפיפיות, הנאות והאופייניות. במיוחד יש לציין את תלבושת המספרת, עם נוצות, משל לעורב המנבא את המתרחש. אורי מורג אחראי לתאורה המוצלחת. אלעד דדון המצוין עיצב את הסאונד המקצועי, הברור והמוקפד. אלווירה כוחנוף המעולה אחראית להדרכה הקולית הנפלאה והצליחה להפיק מהזמרים יכולות מעולות. הניהול המוזיקלי המוצלח הוא של רמי אוסרווסר. דניאל שוורצמן אחראי להדרכת המקהלה הנהדרת.

הדרכת הטקסט הופקדה בידי דפנה מרסר-הדרי שהצליחה להפיק הגשת משחק מצויינת. חבל רק שלא תיקנו את השיר "לא יאומן" ששרים מירית והלהקה, שכן אין מילה כזו בעברית ולמרות שכך אולי נכתב התרגום- בעברית נכונה יש לומר – "לא ייאמן". 0חבל גם שהמוזיקה היא פליי בק ולא הרכב תזמורתי חי, אולם ההפקה והביצוע הם מצוינים.

אחים בדם הועלה לראשונה בישראל ב-1989 עם שלומית אהרון ובבית צבי עם מיה דגן ובפעמים אחרות עם הילה מערבי וכן בתיאטרון הספרייה שליד בית צבי. לפני כשנתיים הוא הועלה שוב בבית ליסין עם מיה דגן. אין ספק כי ההפקה הנוכחית של "אחים בדם" היא מקצועית ומרגשת מאוד. זו חוויה תיאטרלית ומוצלחת במיוחד, מחזמר מטלטל ועוצמתי וייתכן שזו אחת ההפקות הטובות ביותר של המחזמר הזה.

הכותב הוא חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, עורך ראשי לשעבר סוכנות הידיעות עתים, חבר אגודת העיתונאים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים.

צילום- יוסי צבקר


רוצים לקבל את כל הכתבות והעדכונים של אתר כרטיסים ברשת באופן קבוע? לחצו כאן לדף הפייסבוק שלנו או לדף גוגל+ שלנו או לחצו כאן לאפשרויות אחרות.
  • תגובות לכתבה

0 comentários:

Item Reviewed: "אחים בדם": מחזמר מטלטל ועוצמתי Rating: 5 Reviewed By: -
  • תגובות לכתבה

0 comentários:

הוסף רשומת תגובה

Item Reviewed: "אחים בדם": מחזמר מטלטל ועוצמתי Rating: 5 Reviewed By: -
Scroll to Top