תערוכת צילום חדשה בסינמטק ת"א

יום חמישי, 3 באוקטובר 2013
שכול וחיים משתלבים דרך עין העדשה בפרויקט צילום החושף רגעים אינטימיים של נשים שאיבדו את היקר מכל ורדי כהנא, מיקי קרצמן ועטא עסווט לקחו על עצמם את ההתמודדות של יצירה משותפת שפרותיה יוצגו בתערוכת צילום שנפתחה בסינמטק ת"א ותינעל ב-10 באוקטובר. 

בתערוכה יוצגו עבודות של נשים שכולות ישראליות ופלסטיניות שצולמו במסגרת סדנה של פורום משפחות שכולות ומתעדות את הנוכחות של השכול בחייהן מזוית אחרת

עשר נשים שכולות, ישראליות ופלסטיניות, שאיבדו את יקיריהן במלחמה האינסופית בין שני העמים – משתמשות במדיום הצילום כדי לבטא מעט את ההיעדר, החסר, החלל. באמצעות הצילום מספקות הנשים התבוננות אל עולמן הפנימי ומבקשות לשתף את הציבור הרחב. הוא נמצא בחדר בו כל פרט נותר על עומדו, בשעון שפסק מלכת, בחלון שממנו נשמעה הבשורה, בילד שנושא את שמו.

הצילומים צולמו במסגרת פרויקט מיוחד של קבוצת הנשים של פורום משפחות שכולות במסגרתו נפגשו הנשים עם מנחי הקבוצה – ורדי כהנא, מיקי קרצמן ועטא עוויסאט ויצאו לסביבתן הטבעית על מנת לתעד את ה"אין" בחייהן ובחיי בת הזוג שצוותה להן מן העם השני.

במהלך ביקורים הדדיים ביניהן, בישראל ובבית גאלה נפגשו הנשים עם השכול שלהן ושל הצד השני . לרוב הנשים זהו מפגש ראשון עם  מצלמה. התוצאות מוצגות בימים אלה בסינמטק תל אביב עד לתאריך 15.10.

מאשקה ליטבק, חברת קיבוץ נגבה ,ממשתתפות הפרויקט, שכלה את אביה ואת אחיה, סיפרה כי באמצעות הצילום הפכה קרובה יותר לאחיה שנהרג. היא צילמה את השדות של הקיבוץ אשר עוררו בה זכרונות חבויים ואת שעונו שפסק מלכת ברגע שנהרג. משתתפת נוספת, נסרה שהאב, אשר איבדה את שני בניה, צילמה את החדר של אחד מבניה כפי שנשאר במשך עשור, מרגע שהוא נהרג, על המיטה נפרשו בגדיו אשר נותרו מיותמים מאחור.

תערוכת "הנוכחות של האין" הינה חלק מאירוע "שכנות – נשים יוצרות פיוס", שהתקיים ב-28.09.2013 בסינמטק בתל אביב. האירוע נוצר ביוזמת קבוצת נשים של פורום-משפחות שכולות, ביניהן אימהות, אחיות, רעיות ובנות שכולות ישראליות ופלסטיניות שאיבדו בן משפחה קרוב כתוצאה מהסכסוך. מטרת האירוע היה להעלות את המודעות הציבורית לחשיבות הדיאלוג וההיכרות, הצורך בהבנה הדדית ופיוס והתפקיד שיש לנשים בתהליך הזה.

רובי דמלין, מצוות פורום המשפחות: "אירוע שכנות הוא שיאו של מסע אינטנסיבי ומאיר עיניים של 60 נשים שכולות ישראליות ופלסטיניות. בתהליך למדנו כי הכרת הנרטיב של הצד השני, צילום ה"אין" בחיינו והכנת יצירות מרקם החיים יכולים להוביל לסגירת מעגל. ראינו את האומץ הנדרש כדי לכלול בספרון שיוצג לקהל הרחב, תעודת זהות של הבן שנהרג, פעולה שמשמעותה הכרה בכך שלא יחזור עוד.

בפעילויות אחרות כמו הכנת ריבות וחמוצים חווינו הנאה גדולה. מוצרים אלה יוצגו באירוע והציבור יוכל לטעום ולקנות מהם" עיישה אקטאם, מצוות פורום משפחות: "נשים מהוות חלק משמעותי בתהליך הפיוס מאחר ואנו מחנכות את הדור הצעיר. מוטלת עלינו כנשים אחראיות רבה בהובלת תהליכים ושינוי המציאות. אנחנו מחנכות את הילדים ומעבירות להם את השאיפות, הרצונות והתקוות שלנו בנוגע לעתיד ואיך הוא אמור להראות".

תאריך פתיחה : 28.09.2013 נעילה: 15.10.2013 מיקום: סינמטק, תל אביב


רוצים לקבל את כל הכתבות והעדכונים של אתר כרטיסים ברשת באופן קבוע? לחצו כאן לדף הפייסבוק שלנו או לחצו כאן לאפשרויות אחרות.
  • תגובות לכתבה

0 comentários:

Item Reviewed: תערוכת צילום חדשה בסינמטק ת"א Rating: 5 Reviewed By: -
  • תגובות לכתבה

0 comentários:

הוסף רשומת תגובה

Item Reviewed: תערוכת צילום חדשה בסינמטק ת"א Rating: 5 Reviewed By: -
Scroll to Top