תערוכה חדשה בגלריה ברנרד: איליה גפטר - "אורות"

יום שלישי, 2 באפריל 2013
בתערוכתו הנוכחית, 'אורות', אשר תיפתח בגלריה ברנרד, ביום ה' 18.4.2013, בשעה 19:30, יציג איליה גפטר כ-20 עבודות מן השנתיים האחרונות (2011-2013), ציורי שמן על בד, הכוללים נופים ומספר דיוקנאות, המתווים שרטוט עדין של מצבי נפש, חיפוש אחר האור כמחולל שינוי תודעתי. בין הפורטרטים שיציג מצויים פורטרטים אישיים שלו ופורטרט של בן משפחתו.

הניסיון ללכוד את הרגע, המחולל שנוי בתפיסת המבט , הרגע החומק ממבט עינינו ומפר את האיזון  החמקמק, בין חד פעמיותה של החוויה האישית לבין יופיו הנצחי של האידיאל החזותי, הם מהנושאים המעסיקים את גפטר בציוריו, בשנים האחרונות. תערוכתו תוצג בגלריה ברנרד עד לתאריך 17.5.2013

"האור והצל נוכחים אמנם בציורי הנוף העירוני הפואטי המתאר מקטע רחוב שגור בשכונה ישראלית ממוצעת, אך הם מזדקקים מעבר לתיאור הנושאי הספציפי ומציבים את הסיפור המחזורי של הזמן, יום, בין ערביים ולילה.... כאשר איליה מצייר נוף- לעיתים הוא מנסה להיות "אובייקטיבי לכאורה" , ולעיתים הוא רומנטי, או דרמטי, כאשר האור המסמא הופך שכונה ירושלמית למעין טירה חלומית בימי הביניים". " לדברי איליה, תהליך העשייה האמנותית נע אצלו כל העת בין שני קטבים: הקוטב האינטואיטיבי והקוטב האינטלקטואלי, לעיתים נראה כי הם נלחמים זה בזה ולעיתים נראה כי הם חיים בשלום, זה לצד זה". כותבת איה לוריא, בקטלוג תערוכתו בגלריה גולקונדה (2008).

בציוריו עוסק גפטר בנושאי אור וחלל, בתאורה טבעית ובתאורה מלאכותית. "האור של המקום אותו אני מצייר חשוב לי יותר מן המקום עצמו", אומר גפטר. הוא מצייר מתוך התבוננות וגם מצילומים. כשהוא מצייר את הנוף הוא מצייר גם את עצמו. חשוב לו להתייחס בציור למקום, לזמן, לאור וכו'. "ציור, זה אני, הסביבה בה אני חי והידע שלי על התרבות. כל זה נכנס לציור", אומר גפטר.

בראיון שנערך עימו לרגל תערוכתו בגלריה ג'ולי מ., בטורונטו קנדה (2011), הוא נשאל ומשיב:
"העבודות האחרונות שלי הפכו להיות קצת יותר גדולות ועבודת המכחול חופשית  יותר. בעבר, הייתי תלוי יותר בהתבוננות ישירה, הייתי מצייר בעיקר מהחיים. בזמן האחרון אני פחות מודאג מחיקוי ויותר מעורב בשפה של הציור והפוטנציאל שלו להתקשר לחוויות. אך קשה לומר שאפשר לראות את השינויים בצורה מדויקת כעת, שכן צריך לקבל פרספקטיבה של זמן ומרחק".

הנושא המרכזי שלך מורכב לרוב מדיוקנאות (לעתים קרובות אנשים שאתה מכיר מקרוב) ונופים – הכל מאוד עכשווי. עבודה עם חומרים וטכניקות מסורתיות, אתה רושם את המציאות הנוכחית דרך העדשה של העבר.


"ציור זו תגובה לסביבה החזותית והדחפים הפנימיים שלי. אני מצייר מה שסביבי ומה שחשוב
לי. הבחירה הזו מאפשרת לי להאריך את החוויה האנושית שלי לפרקטיקה מקצועית, לשלב בין החיים  למלאכותיות. בזמן שאני מסתכל על הסביבה שלי יש מבט אחר המופנה אל העבר, להיסטוריה של האמנות".


כמעט כל הציורים שלך נוצרים מהתבוננות. בזמן אחרון, נראה שהתרחבת לאמץ צילומים כרפרנס חזותי. איך זה השפיע על האסתטיקה של העבודה שלך, ואיך אתה מציג את העשייה שלך בתוך המסגרת של היסטוריית האמנות?

"צילום הוא כלי. אבל זה לא רק כרפרנס חזותי - תזכורת של מה שהיה "שם בחוץ". זה מסנן בין העין למציאות. המרחב של העולם הגלוי והמגוון של מידע שהיא מציעה מציפים אותי.המצלמה קובעת ריחוק מסוים. זה עוזר לבחור ולערוך, ומאפשר חופש ושליטה רבים יותר על התופעות החזותיות. אני חושב שאמנים השתמשו תמיד בכלים שונים שעמדו לרשותם. ב-3150 לפנה"ס במצרים העתיקה, היו אלה גרידים רגילים. היום אלה יכולים להיות צילום ותוכנה דיגיטלית. אני לא חושב שזה לא מסורתי לפנות לעזרים שאינם ציוריים".

היית אומר שהרגישות שלך לאור היא מה שמבדיל אותך כצייר ריאליסטי?

"העיקרון של האור, בשבילי, טמון בלבו של ייצוג. ייצוג הוא לא בהכרח עניין של עשיית משהו מוכר. זה בקשר לתחושות המקיפות במרקם החוויה החזותית, ואור הוא ללא ספק אחד מהחיוניים ביותר".

"העדפה זו התפתחה בהדרגה. עשיתי מחקרים רבים בנוף בתנאי תאורה שונים. בעוד שציור בחוץ ראיתי שהאור האלכסוני מאיר את האובייקט מאחור, מקנה איכויות חריגות מאוד לנוף משותף. סוג זה של אור הופך עובדות להיעלם בתוך אווירת אטמוספרה והופך את היומיומי לקסום".

איליה גפטר נולד בסנט פטרבורג (1980), גדל בקנדה והחל ללמוד פילוסופיה באוני' יורק שבטורונטו. זמן קצר לאחר תחילת לימודיו זכה במלגה מלאה ללימודי אמנות במכון מרילנד, שבבולטימור, ארה"ב. לאחר סיום תואר ראשון בהצטיינות המשיך את לימודיו באיטליה ובארץ (בביה"ס לציור של ישראל הרשברג, בו הפך תוך זמן קצר גם למורה). כיום הוא חי ויוצר בישראל ומלמד אמנות בסטודיו "התחנה", (של ארם גרשוני) בתל אביב.

בגילו הצעיר הספיק גפטר להציג מספר רב של תערוכות יחיד, בארץ ובעיקר בחו"ל. הוא זכה בפרסים יוקרתיים ועבודותיו נרכשו על ידי אספנים פרטיים וציבוריים, ברחבי העולם.

התערוכה 'אורות', תוצג בגלריה ברנרד,  רח' בן יהודה 170, תל אביב,  טל:03-5270547,  בין התאריכים: 18.4.13-17.5.13 שעות הביקור: ימים ב' – ה' 13:00 – 10:00, 19:00 – 16:00,  יום ו'  13:00 – 10:00

רוצים לקבל את כל הכתבות והעדכונים של אתר כרטיסים ברשת באופן קבוע? לחצו כאן לדף הפייסבוק שלנו או לחצו כאן לאפשרויות אחרות.
  • תגובות לכתבה

0 comentários:

Item Reviewed: תערוכה חדשה בגלריה ברנרד: איליה גפטר - "אורות" Rating: 5 Reviewed By: -
  • תגובות לכתבה

0 comentários:

הוסף רשומת תגובה

Item Reviewed: תערוכה חדשה בגלריה ברנרד: איליה גפטר - "אורות" Rating: 5 Reviewed By: -
Scroll to Top