קופסה שחורה: "קסם ייחודי"

יום חמישי, 26 ביוני 2014

יונתן אסתרקין הצליח להעמיד הפקה מרשימה ומעניינת. זו הצגה דרמטית עם קורטוב של לחלוחית וגם חיוך.

מאת חיים נוי

"קופסה שחורה" מבוסס על רומן המכתבים הנודע של עמוס עוז וההפקה בבית צבי ברמת גן נארגה להצגה בעלת קסם ייחודי, בימוי מעולה ומשחק משובח. הרומן עוסק בסיפורו של המשולש הנצחי ובו נוטלים חלק אישה, בעלה לשעבר שהוא שמאלן בעל ממון, ובעלה השני, דתי קיצוני. המעגל נסגר כאשר הגרוש לוקה במחלה ממארת וימיו ספורים והוא מבקש לשוב אל משפחתו ולפצח את מהות יחסיו עם אשתו לשעבר.

בעלה הנוכחי, אטום לרגשות, מחליט לשים קץ לנישואין. בין לבין גולש הסיפור על תחילת הדרך של המעורבים בעלילה, ודרך סיפור האהבה הפתלתל נפרש בפנינו סיפורה של הארץ, הפוליטיקה והיחסים בין מתנחלים ושמאלנים, יחסים של תשוקה לשינוי ולאהבה, קסם ייאוש וכמיהה.

הרומן כבר עובד בשעתו להצגה והועלה בבימות התיאטרון וגם הופק לסרט קולנוע. המחזה הנוכחי נכתב באנגלית בידי נעמי שרון, עובד ותורגם ובוים בידי יונתן אסתרקין, מהבולטים במחזאים והבמאים המשובחים הצעירים שלנו בשנים האחרונות.

יונתן אסתרקין השכיל לעצב הצגה המורכבת מכמה רבדים שבה נעים גלגלי העלילה ולפני הצופים נפרשת פרשת האהבה המיוחדת שבה לכל גיבור יש טון ייחודי ובולט. במקור מדובר ברומן המבוסס על מכתבים וההצגה הנוכחית היא עיבוד בימתי מוצלח לרומן הנודע של עמוס עוז. כל אחת מן הדמויות המתכתבות ברומן הן שונות זו מזו באופיין ובדמותן והשם של הרומן מבוסס על הקופסה השחורה שמצויה בכלי תעופה ושיט שבאמצעותה  ניתן לפענח את הקורה ואת אשר התרחש. הקופסה ברומן אמורה לפענח את אסון אהבתם ונישואיהם של אילנה ואלק.


אילנה היא גרושתו מזה 7 שנים ואם לבועז, בנם המשותף של דר' אלק גדעון, המורד באורח החיים המשפחתי.  אילנה נישאה מחדש למישל סומו הדתי ולהם בת משותפת, יפעת הפעוטה. אילנה לא מסוגלת להרפות מאהבתה הראשונה ואחרי שנות שתיקה היא כותבת לגרושה והעלילה סוחפת אותנו אל מערכת היחסים והתשוקה האוחזת בכל גיבורי המחזה. עוד מככבים אילנה הצעירה ואלק בצעירותו, וולודיה , אביו המוזר של אלק, עורך הדין זקהיים היקה, בא כוחו של אלק וגם רחל , אחותה של אילנה. בין לבין אנו נתקלים בסנדי, חברתו האמריקנית של בועז. מורן ברדע הנהדרת מגלמת את אילנה ומשחקה הוא יוצא דופן באיכותו הדרמטית, בפרשנות העדינה שהיא מעניקה לדמות והתוצאה היא משחק משובח ומענג.

שחר מטלון המרשימה מגלמת את אילנה הצעירה ומשחקה מעולה, קסום, ארוטי וכליל השלמות. נדב זילברמן משחק בהצלחה ובכישרון רב את אלק-אלכסנדר. נדב מצליח להעניק לדמות רובד מיוחד ולקראת הסיום, כאדם חולה אנוש, שעדיין בעל יכולת קיומית נפלאה. משחקו מצוין. מדניאל ורטהיים הוא אלק בצעירותו ומשחקו משובח ומצטיין. דניאל משלב במשחק פשטות ורצינות, מימד דרמטי קולח ומעניין. יקיר שוקרון מגלם את מישל סומו ומשחקו יוצא דופן בכישרון דרמטי משובח והוא מצליח לזרות הילה של נוכחות בימתית מעולה וקולחת. איוון לוריא כבועז משחק בצורה מוצלחת ויפה מאוד.

יואב מילשטיין מצויין כעורך הדין ולא פעם גונב את ההצגה בזכות המימיקה שלו, ההזדהות המוחלטת עם התפקיד ושפת הדיבור "הייקית" המעניקים את המימד הקומי לדמות. זוהר בדש כוולודיה מרשים מאוד והופעתו היא יפה ומוצלחת ביותר. שרון קרוק כרחל משחקת כהלכה ובאורח טוב מאוד , אמין וקולח. משחקה נהדר. עתליה זהבי במספר תפקידים וכסנדי האמריקנית מצליחה לגלם דמויות יפות ומוצלחות ומשחקה משובח ונעים.

יונתן אסתרקין הצליח להעמיד הפקה מרשימה ומעניינת. זו הצגה דרמטית עם קורטוב של לחלוחית וגם חיוך. המשחק הוא משכנע וקולח. התפאורה של רוני וילוז'ני היא מוצלחת ועל הבמה העמידה את כל אתרי העלילה בצורה פרקטית ונאותה. דפנה פרץ עיצבה תלבושות יפות ובמיוחד של אילנה הבוגרת והצעירה. אורי רובינשטיין אחראי לתאורה הנכונה והראויה.

הכותב הוא חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, עורך ראשי לשעבר סוכנות הידיעות עתים, חבר אגודת העיתונאים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים.

צילום: יוסי צבקר


רוצים לקבל את כל הכתבות והעדכונים של אתר כרטיסים ברשת באופן קבוע? לחצו כאן לדף הפייסבוק שלנו או לדף גוגל+ שלנו או לחצו כאן לאפשרויות אחרות.
  • תגובות לכתבה

0 comentários:

Item Reviewed: קופסה שחורה: "קסם ייחודי" Rating: 5 Reviewed By: -
  • תגובות לכתבה

0 comentários:

הוסף רשומת תגובה

Item Reviewed: קופסה שחורה: "קסם ייחודי" Rating: 5 Reviewed By: -
Scroll to Top