כרטיסים לאופרה לואיזה מילר

יום חמישי, 6 בדצמבר 2012
במהלך שנת 2013 יחגגו בתי אופרה ברחבי כל העולם את יום הולדתו ה-200 של ג'וזפה ורדי. גם האופרה הישראלית מציינת אירוע זה בשלוש הפקות אופראיות כאשר הראשונה שבהם היא האופרה לואיזה מילר.

את האופרה "לואיזה מילר" הלחין ורדי על פי המחזה "תככים ואהבה"  של המחזאי, המשורר והוגה הדעות הגרמני פרידריך פון שילר. האופרה בניצוחו של דניאל אורן ובבימויו של הבמאי הגרמני גץ פרדריך, תועלה בין התאריכים 3.1.13-19.1.13 בבית האופרה-המשכן לאמנויות הבמה בתל-אביב.

בהפקה זו משתתפים סולנים בינלאומיים מהשורה הראשונה, תזמורת האופרה-התזמורת הסימפונית ראשון לציון ומקהלת האופרה בניצוחו של איתן שמייסר.
 

ג'וזפה ורדי, הומניסט וליברל באופיו, העריץ את יצירותיו המהפכניות-הומניסטיות של פרידריך פון שילר והאופרות שלו "דון קרלו", "ז'אן ד'ארק", "השודדים  "ו"לואיזה מילר" (1849) התבססו על מחזותיו.

הופעת הבכורה של האופרה הייתה בתיאטרון סן קרלו בנאפולי בשנת 1849. לאופרה שלוש מערכות והיא מספרת סיפור סבוך של אהבה בלתי אפשרית, בה משלמים הצעירים על החטאים והיריבויות של הוריהם. מבחינה מוסיקלית שופעת האופרה דואטים ואנסמבלים מופלאים כפי שרק ורדי ידע לכתוב.

העלילה מספרת על לואיזה מילר המאוהבת בקרלו, אך אינה יודעת כי הוא למעשה בנו של הרוזן ולטר ושמו האמיתי הוא רודולפו ובנוסף מאורס לדוכסית פדריקה. כאשר מתגלה הדבר אוסר הרוזן ולטר את אביה של לואיזה. הסיכוי היחיד שלו להשתחרר הוא אם לואיזה תכריז כי מעולם לא אהבה את רודולפו. רודולפו מצידו מוכן לצאת לדו קרב בשם אהבתו. בסופו של דבר לוגמים שני האוהבים רעל, לאחר שגילו כי צד שלישי הטעה אותם והסית אותם אחד נגד השנייה. 

האופרה "לואיזה מילר" של ורדי. בין ה-13 ל-19 בינואר במשכן לאומנויות הבמה
הבמאי גץ פרידריך  ז"ל היה נולד בגרמניה. הוא היה המנהל הכללי של האופרה הגרמנית ברלין החל משנת 1981 ועד למותו בשנת 2000. הוא ביים עשרות הפקות אופרה לכל בתי האופרה המובילים בעולם כולל "טבעת הניבלונג", "פרסיפל", "טנהויזר" (וגנר), "לולו", "ווצק" (ברג), "משה ואהרון" (שנברג), "פידליו" (בטהובן), "יבגני אונייגין" (צ'ייקובסקי), "בוריס גודונוב" (מוסורגסקי), "האישה ללא צל" (ר. שטראוס), "כוחו של גורל", "אותלו" (ורדי), אדיפוס (רים), קטיה קבנובה (ינאצ'ק), אדיפוס (אנסקו) ועוד הפקות רבות. הוא עבד בקביעות באופרה הממלכתית של וינה, הלה סקאלה במילנו, האופרה המלכותית קובנט גרדן בלונדון, האופרה הבווארית הממלכתית במינכן, פסטיבל ביירויט, פסטיבל זלצבורג ובתי האופרה של ציריך, וושינגטון, טוקיו, שטוקהולם, הלסינקי, לוס אנג'לס, שיקגו ועוד רבים אחרים. באופרה הישראלית ביים את "שמשון ודלילה" (סן-סנס), "מתאוס פסיון" (בך) ו"נשף מסכות" (ורדי) בביקור האופרה הגרמנית ברלין. 

מאסטרו דניאל אורן, משמש כיום כמנהל האמנותי של בית אופרה ע"ש ורדי בסלרנו, איטליה. מנצח באופן קבוע בכל בתי האופרה המובילים בעולם כולל האופרה המלכותית קובנט גרדן בלונדון, המטרופוליטן אופרה בניו יורק, הארנה בוורונה שם הוא מנצח בקביעות מדי קיץ, האופרה הממלכתית בווינה, האופרה הלאומית של צרפת בבסטי בפריס, ובבתי האופרה של רומא, טרייסטה, גנואה, פירנצה, פרמה, טורינו, ונציה, בואנוס איירס, סן פרנסיסקו, טוקיו, יוסטון, וושינגטון ובתי אופרה רבים אחרים. הרפרטואר שלו כולל אופרות רבות מאת ורדי ביניהן "אאידה", "סימון בוקנגרה", "לה טרוויאטה", "ריגולטו", "נבוקו" ואחרות, אופרות מאת פוצ'יני כולל "מאדאם בטרפליי", "טורנדוט" ו"טוסקה" ועוד רבות נוספות.

באופרה הישראלית ניצח על הפקות "נבוקו" (ורדי) "לה בוהם", "טוסקה" (פוצ'יני) "היהודייה" (הלוי), "נורמה" (בליני) ועל כל הפקות האופרה  למרגלות המצדה.

רוב הסולנים בהפקה, אותם בחר דניאל אורן באופן אישי, מגיעים ארצה לראשונה. ביניהם יש לציין את הסופרן האמריקאית הצעירה לאה קרוצ'טו, שנחשבת כיום לאחת מזמרות ורדי המובילות בעולם, כוכב עולה שכל בתי האופרה חפצים ביקרה והיא תשיר את התפקיד הראשי בהפקה. לצידה יופיע בתפקיד רודולפו הטנור האמריקאי סטיוארט ניל, אחד מהטנורים המובילים בעולם כיום שמופעי בקביעות בין השאר בלה סקאלה ובמטרופוליטן.

הבריטון האוקראיני ויטלי בילי, המופיע בקביעות בכל בתי האופרה החשובים בעולם ישיר את תפקיד מילר כשבחלק מההופעות ישיר את התפקיד הבריטון הרומני יונוץ פאסקו ששר כבר בהפקת "לוצ'יה די למרמור" באופרה הישראלית בניצוחו של אורן. הבס האיטלקי רוברטו סקנדיוצי (ששר כאן ב"יהודיה" וב"נורמה" בניצוחו של אורן) ישוב לאופרה הישראלית לשיר את ולתר, תפקיד אותו יבצע בחלק מההופעות הזמר הישראלי המוביל ולדימיר בראון.

בתפקיד הבס השני בהפקה, וורם הנבל הראשי בסיפור, ישירו לסירוגין שני זמרי בס איטלקים, קרלו צ'יני (ששר קבוע בבית האופרה הלה סקאלה) וקרלו סטריולי ששר כבר פעמים רבות באופרה הישראלית. את תפקיד פדריקה תשיר המצו האיטלקיה ברברה די קסטרי ששרה את התפקיד הזה בלה סקאלה לאחרונה. כן משתתפים בהפקה הסופרן הרומניה אורליה פלוריאן (לואיזה) והטנור הקוריאני פרנצ'סקו הונג (רודולפו) ואיילה צימבלר ונעמה גולדמן שיחלקו ביניהם את תפקיד לאורה.

כרטיסים לאופרה לואיזה מילר

האופרה תוצג בין התאריכים 13 עד ה-19 בינואר 2013 בבית האופרה בתל אביב. מחירי הכרטיסים נעים בין 130 ש"ח ל-300 ש"ח. ניתן להזמין כרטיסים באינטרנט גם באמצעות האתר הבא.
  • תגובות לכתבה

0 comentários:

Item Reviewed: כרטיסים לאופרה לואיזה מילר Rating: 5 Reviewed By: -
  • תגובות לכתבה

0 comentários:

הוסף רשומת תגובה

Item Reviewed: כרטיסים לאופרה לואיזה מילר Rating: 5 Reviewed By: -
Scroll to Top